۱۳۸۶ دی ۲, یکشنبه

شبکه های تلویزیونی در افغانستان و ایران

شاید الان با هر کی در مورد افغانستان حرف بزنی، تصویری از یک کشور خرابه و یا جنگ زده که اصلا زندگی در اونجا ممکن نیست رو داره، گرچه این ذهنیت کمی هم درسته، چون واقعا افغانستان یک کشور جنگ زده است !   توی افغانستان تا اونجا که من اطلاع دارم هنوز برق درست و حسابی هم نیست ولی الان میخوام در مورد چیز دیگه ای بگم. توی افغانستان داره به شرکت های خصوصی خیلی میدان داده میشه به خاطر همین هم هست که بیش از 10 شبکه تلویزیونی به وجود آمده، گرچه الان اکثرشون ظاهرا ابتدایی به نظر میرسن ولی یکی از این کانال ها (آینه) که از ماهواره Turksat پخش میشه را گاهی نگاه که میکنم، در مدت 6-7 ماه خیلی تغییر کرده و همینطور در حال پیشرفت کردن هستند. (همین الانش هم صدبرابر بهتر از Tapesh یا ITN هست ! )
اینا رو به خاطر این نوشتم که چند وقت پیش به طور اتفاقی به این وبلاگ رسیدم : رسانه ، این وبلاگ اخبار مربوط به شبکه های تلویزیونی افغانستان را دنبال میکنه و گاهی هم تحلیل هایی را منتشر میکنه.

اینارو باسه چی نوشتم ؟ 1. چی میشه مگه دولت و مجلس مجوز راه اندازی شبکه های خصوصی در داخل کشور رو بده و صدا و سیما انحصاری نباشه، که اگه از این کانال های صدا و سیما خسته شدیم، راه در رو برای کسی که ماهواره هم نداره باشه.
2. اگه فرض رو بر این بگیریم که کسی ماهواره هم داره (مردم ما به صورت گسترده استفاده میکنن)، کجا رو میخواد نگاه کنه ؟ اصولا توی شبکه های فارسی زبان باید دور فیلم قشنگ دیدن یا سریال رو خط بکشی، از بین 20-30 کانال موجود فقط 4-5 تا هستن که به درد میخورن ، اونم نه به خاطر اینکه فیلم یا سریال دارن، به خاطر اینکه اولا تصویرشون به درد دیدن میخوره، دوما موزیک ویدئو های جدید ایرانی (داخلی و خارجی) و عربی و ... پخش میکنن. حالا اینا به کنار، اون چند کانالی که ادعا میکنن شبکه 24 ساعته هستن و چند ساله توی اینکار ... نمیدونم اینا بالاخره میخوان متوجه بشن که دوربین هاشون را باید بندازن سطل آشغال، کیفیت تعطیل از همه نظر!!! مذخرف ترین هم شبکه IPN هست که فکر کنم با گوشی موبایل فیلمبرداری میکنن، توی این شبکه ها حداکثر انتظاری که شما میتونی داشته باشی اینطوری هست :
فیلم سینمایی: فیلم های قدیمی قبل از انقلاب (انصافا بعضی هاش هنوزم قشنگ ولی نه برای اینکه هر روز ببینی) یا دیگه خیلی خیلی زیاد فیلم هندی که روش آرم موسسه هنرهای تصویری یا سروش هستش !!! (نمی دونستم این کلوپ های سرکوچه!!! توی آمریکا هم شعبه دارن)
سریال : اصولا این فکر رو از سرتون بیرون کنید، جدیدا مد شده سریال های صدا و سیما رو ضبط و پخش میکنن، اونوقت من موندم کسی IRIB1,2 رو میذاره با اون کیفیت بره این شبکه ها رو نگاه کنه ؟ البته یه حُسنی داره، میتونید بفهمید تصویر چند پیکسل داره !!!
کارتون : ؟؟ مطمئنید ؟ (دیدن این شبکه ها اصلا برای کودکان مناسب نیست، بد آموزی داره !!!!)
تبلیغات: توی اکثر کانال های دیگه (به جز موارد بالا)، تبلیغات در حاشیه است معمولا، ولی توی این کانال ها، برنامه های هستن که بین تبلیغات پخش میشن، ای کاش این تبلیغات کمی هم به درد بخور بود، بدتر مشتری پرون هستش... کافیه شبکه های ترکیه ای یا اروپایی یا آمریکایی رو ببنید، تبلیغات هم جذاب هست !!!! (البته توی این مورد صدا و سیما به طور وحشتانکی ضعف داره، من اگه جای صدا و سیما بودم !!!!! (فرض میکنم) به شرکت های تبلیغاتی پول میدادم تا یکم تبلیغات قشنگ تر درست کنن، البته توی اینها تبلیغات قشنگ هم هست، مثلا تبلیغ ایرانسل یا چی توز !! یا چندتا دیگه...)

البته اگه به جز فارسی زبان دیگه ای بلد باشین، توی ماهواره کانال زیاد هست !!!! مثلا کلی شبکه های ترکیه هست که نگاه میکنیم !!!
دیگه از منبر بیام پایین، ای کاش این مطلب رو کله گنده ها هم ببینن !!!!

۱ نظر:

ناشناس گفت...

salam webloge jalebi darid.
aleb va pormohtava.tabrik migam.
ba tabadole link movafeghid?
hatman be man ham y sari bezanid.
www.negareh.blogfa.com